Amundsen je celkový víťaz, 7. etapa pre Lapierra

07.01.2024 Celý región

Val di Fiemme 7. januára (TASR) - Nórsky bežec na lyžiach Harald Östberg Amundsen sa stal celkovým víťazom Tour de Ski. K prvenstvu mu stačilo aj piate miesto v záverečnej 7. etape, ktorou boli nedeľné preteky na 10 km voľne s hromadným štartom v talianskom Val di Fiemme. V nich triumfoval Francúz Jules Lapierre, ktorý zvíťazil s náskokom 2,4 sekundy pred Nemcom Friedrichom Mochom a o 16 sekúnd pred krajanom Hugom Lapalusom.

Amundsen mal pred záverečnou etapou v celkovom poradí TdS k dobru minútu a 34 sekúnd na krajana Erika Valnesa, víťaza sobotňajších pretekov na 15 km klasicky s hromadným štartom. Valnes už nedokázal o deň neskôr manko skresať, naopak v nedeľu skončil až jedenásty so stratou 1:13 minúty na Lapierra. V celkovej klasifikácii sa prepadol až na šiestu priečku. Amundsen slávil životný úspech, na tohtoročnej Tour de Ski vyhral dve etapy a raz bol tretí. Prevzal žezlo od krajana a trojnásobného šampióna Johannesa Hösflota Kläba, ktorý tento rok na podujatí neštartoval pre chorobu.

"Pred pretekmi som bol veľmi nervózny. Ani som sa neodvážil povedať, že by som mohol vyhrať Tour de Ski. Bál som sa, že keď to vyslovím, budem ešte nervóznejší. Cítil som nervozitu v každej bunke tela, počas rozcvičky som zvracal, bolo mi neuveriteľne zle. Som šťastný, ako sa to napokon skončilo. Počas hymny to bolo úžasné, snažil som sa chytiť slov a spievať, ale bolo to lepšie, ako som sníval," povedal Amundsen pre nórsku televíziu NRK.

Lapierre uspel v záverečnom výbehu na zjazdovku Alpe Cermis, tradičnom finále prestížneho seriálu. Vo finiši sa dostal pred Mocha, ktorý celý výstup odpracoval a v závere už nemal síl, aby odolal nástupu protivníka. Nemecký reprezentant sa však mohol tešiť, že sa v celkovom hodnotení Tour de Ski vyšvihol na konečné druhé miesto. Za Amundsenom zaostal o 1:19 minúty. Celkovo tretí bol Lapalus (+1:32).

Slovensko nemalo v seriáli zastúpenie. Celkové poradie SP vedie Amundsen o 291 bodov pred Valnesom.

7. etapa Tour de Ski - 10 km voľne s hromadným štartom vo Val Di Fiemme:

muži: 1. Jules Lapierre (Fr.) 33:00,7 min., 2. Friedrich Moch (Nem.) +2,4 s, 3. Hugo Lapalus (Fr.) +16,0, 4. Mika Vermeulen (Rak.) +27,8, 5. Harald Östberg Amundsen +30,2, 6. Martin Löwström Nyenget (obaja Nór.) +45,5, 7. Jens Burman (Švéd.) +46,6, 8. Beda Klee (Švaj.), 9. Arsi Ruuskanen (Fín.) +1:05,9 min., 10. Maurice Manificat (Fr.) +1:10,9

konečné poradie Tour de Ski (7): 1. Amundsen 3:41:21 h, 2. Moch +1:19, 3. Lapalus +1:32, 4. Nyenget +1:57, 5. Klee +2:07, 6. Erik Valnes (Nór.) +2:17, 7. Henrik Doennestad (Nór.) +2:41, 8. Burman +3:05, 9. Lapierre +3:53, 10. Vermeulen +3:56

celkové poradie SP (17 z 34): 1. Amundsen 1302 b., 2. Valnes 1011, 3. Pal Golberg 957, 4. Lapalus 751, 5. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 734, 6. Moch 705